Chodský pes i Sverige

Då intresset för vår fina ras är så stort, har vi beslutat att göra en lista på chodskyägare i Sverige som är villiga att bli kontaktade om folk har frågor eller vill besöka en chodsky i verkligheten.

Vill ni vara med på listan, kontakta då sandra.siverman@scpk.se, skriv vart du bor, namn, mailadress och ev telefonnummer.

 

Dalarna
Borlänge - Sandra och Åsa Siverman med Halo och Prim; sandra.siverman@scpk.se  eller 0735590574

Halland
Varberg - Sanna med Basse; sanna69persson@hotmail.se

Hälsingland
Sandarne -Catharina Wenzel med Crattan och Hatti samt dotterns Gimla. Catharina.wenzel@hotmail.com eller 070-306 45 51 (säkrast kvällar)

Skåne

Åstorp -Ingela Pettersson med Zeven; 070-3455338

Småland
Strömsnäsbruk - Jennie Olausson med Ayla; zappajo7@gmail.com

Södermanland 
Stockholm - Lotta Eriksson med  Pille; tullalulla@live.se, eller ring efter kl 15 070-790 6489
Stockholm - Anette Weine med Krix;
anette@tedi.se, 070-5260341
Södra Stockholm - Älta. Kerstin Gunnebro med Jakim. kegun@telia.com Mobil 0730-67 67 63. 
Södertälje - Sari Rantila med Biscaya. sariskas@hotmail.com mobil 0704198671

Närke
Örebro/Odensbacken - Åsa Tiderman med Nellie och Fabbe; asa.tiderman@gmail.com 0707-996105.
Örebro - Anita Melitshenko med Aaya; anita@orebrohundrastning.se  0733879244

Västra götaland
Borås - Victoria Johansson med Benji; victoria.johansson@scpk.se
Länghem- Emma Edvardsson; emma.edvardsson@live.se
Lindome- Eva Söderlund; e.soderlund@hotmail.com eller 076-1037774
Sätila - Anneli Nordquist: annelinordqu@gmail.com 

Lappland
Kiruna/Pajala - Wenche Huber med Juventus; volvopia71@gmail.com eller  0706124202

Uppland
Månkarbo - Jeanette Carlsson med Ghost 070 3643576, nettecarlsson@gmail.com

Östergötland
Linköping: Pia Bäckman och Izza, pia.backman68@gmail.com alt 0703-399981