Hederspriser och Vandringspris för 2019.


 

(För att sporra rasklubbens duktiga tävlingsekipage har SCPK instiftat HP som man kan  ansöka om varje år.  Dessa vackra tavlor delas ut till vinnarna i olika grenar. Visst skulle du också vilja äga en sådan tavla? Det finns många olika grenar där man har kul tillsammans med sin hund och som man kan tävla i.)


Vinnare av HP för 2019

 

Bästa Agilityhund 🌷
1. Alberta Antamigo & Maria Spetz, 239 poäng
2. Noster Mirabilis Best in Show & Pernilla Landegren, 46 poäng

 

Bästa Appellhund 🌷
1. Janalands Wilma & Kristina Hansson, 229 poäng
2. Casuarina Bay Chippen von Hjort & Camilla Hjort, 202,75 poäng

3. Hund i Tjänst Lord & Elisabeth Höder, 188 poäng
4. Aleix Daxi Angels & Anita Melitshenko, 187,5 poäng
5. Escalate ze Zevlova Dvora & Hanna Andersson, 181 poäng

 

Bästa Brukshund 🌷

1. Best Wishes Annia’q & Carina Sehlin, 87,29 % / 523,75 poäng hkl sph
2. Daenerys Black Monster & Emma Edvardsson, 86,65% / 563,25 poäng ekl sph
3. Anella Rosa White & Åsa Tiderman, 74,78 % / 448,7 poäng hkl sph
4. Royal Command Agent 007 & Ingela Pettersson, 68,83 % / 413 poäng lkl sph

5. Royal Command Bonnie Bonus & Åsa Tiderman, 65,78 % / 394,7 poäng lkl sph

6. Personlighetens Working Kelton & Pia Bäckman, 65,08 % / 390,5 poäng lkl sph

Bästa Lydnadshund 🌷
1. Personlighetens Working Kelton & Pia Bäckman, 87,66 % / 526 poäng startklass
2. Aleix Daxi Angels & Anita Melitshenko, 86,16 % / 517 poäng startklass

3. Daenerys Black Monster & Emma Edvardsson, 82,86 % / 795,5 poäng lydnadsklass 3

4. Escalate ze Zevlova Dvora & Hanna Andersson, 81,16 % / 487 poäng startklass
5. Casuarina Bay Chippen von Hjort & Camilla, 77,5 % / 465 poäng startklass

 

Bästa Rallylydnadshund 🌷

1. Noster Mirabilis Best in Show & Pernilla Landegren, 472 poäng
2. Hund i Tjänst Lord & Elisabeth Höder, 429 poäng

3. Desiona od Brany Raje & Åsa Siverman, 284 poäng

4. Engie Luzanske Hvozdy & Åsa Siverman, 274 poäng
5. Escalate ze Zevlova Dvora & Hanna Andersson, 234 poäng

 

Bästa Nose Workhund 🌷

1. Engie Luzanske Hvozdy & Åsa Siverman, 100 poäng
2. Anella Rosa White & Åsa Tiderman, 85 poäng (6 SSE ”särskilt samspelt ekipage”)

Bästa Utställningshund 🌷
1. Aleix Daxi Angels & Anita Melitshenko, 21 poäng

2. Escalate ze Zevlova Dvora & Hanna Andersson, 20 poäng
2. Royal Command Agent 007 & Ingela Pettersson, 20 poäng
2. Best Wishes Annia’q & Carina Sehlin, 20 poäng

 

🌻Speciellt HP utdelas till Daenerys Black Monster & Emma Edvardsson som blivit SE LCH.
 

Följ Svenska Chodský pesklubben

Svenska Chodský pesklubben
c/o Ann Olsson
Bussjöv. 601-17
271 99 YSTAD

KONTAKT

E-post

  • Black Facebook Ikon
  • Black Instagram Ikon

Länkar till: 
SLU
Rasklubben i Tjeckien

 

Chodský pes i våra grannländer

Danmark | Norge | Finland

BG: 189-2140

Webansvarig: Anne Lagerström 

© 2020